Gabriel Biriș: Romania, marele perdant dacă UE aproba baza unică impozabilă
Romania ar deveni marele perdant si ar pierde unul dintre cele mai mari avantaje pe care le detine in fata marilor puteri, daca Uniunea Europeana ar aproba o baza unica impozabila.
Initiatorii acestei legi spun ca vor scadea costurile administrative pentru companii, care vor creste eficienta deoarece nu vor mai depune atat de multe declaratii in fiecare stat unde au afaceri. In schimb, vor depune o singura declaratie, din care se vor face si platile, a explicat avocatul Gabriel Biris.
Avocatul atrage insa atentia asupra costurilor administrative de implementare, care sunt uriase. Din acest motiv, exista reticente inclusiv din partea statelor care ar avea de castigat de pe urma acestei legi. Romania ar trebui sa se opuna fiindca nu are un interes, spune Biris.
„Noi pierdem si PIB, si locuri de munca, si venituri la bugetul de stat. Ce-ar putea sa castige companiile?! Initiatorii acestei legi spun ca firmele ar putea sa castige simplificarea modului de calcul al impozitului pe profit. Pe de alta parte, fiecare filiala va aplica prevederile locale in ceea ce priveste contabilitatea”, a declarat Biris.
Ultima ora:
ObservatorAndrei Stoian: Orientul Mijlociu în 2025 (II)
PoliticRadu Burnete: Dacă nu acceptăm schimbarea ea va veni de unde nu trebuie
EconomieCristian Popa: 2024, un an profitabil pentru investitori
ExternVictor Negrescu atrage atenția că ideea lui Mark Rutte de a direcționa fonduri pentru sănătate și pensii la apărare va permite inamicilor să câștige alegeri în țările aliate
SocialMarian Staș: Sine ira. Educație spirituală de secol XXI, într-o Școală de secol XXI – o conversație sensibilă, suspendată între frica și curajul asumării schimbării
EvenimenteMireille Rădoi: ”Serată Eminesciană”, de Ziua Culturii Naționale, la Biblioteca Centrală Universitară ”Carol I”
EditorialAlexandru Grumaz: 2024, anul Donald Trump (III)
CulturaMarco Badea: Ar merita să mergem mai mult la teatru, să citim mai mult, să consumăm mai multă cinematografie în sala de cinema
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe