OraNoua.ro
Publicat în 21 martie 2012, 19:22 / 560 elite & idei

Ministerul Sănătății: Revizuirea listei de medicamente compensate şi gratuite şi reducerea duratelor medii de spitalizare

Ministerul Sănătății: Revizuirea listei de medicamente compensate şi gratuite şi reducerea duratelor medii de spitalizare

Primele măsuri care vizează revizuirea pachetului de servicii de bază se referă la revizuirea listei de medicamente compensate şi gratuite şi reducerea duratelor medii de spitalizare

‘Raportul Institului britanic NICE vizează definirea pachetului bazal de servicii. Sunt două categorii de recomandări care se desprind din acest raport, unele pe care le putem implementa într-un timp scurt şi deja am început demersurile în acest sens, şi altele care vor putea fi implementate într-un timp mediu’, a declarat, astăzi, Vasile CEPOI, secretar de stat într-o conferinţă de presă.

Pentru recomandările din prima categorie, Ministerul Sănătăţii a promovat deja în dezbatere 2 proiecte de acte normative care se referă la: revizuirea Listei de medicamente compensate şi gratuite pentru unele medicamente care se prescriu peste indicaţiile existente în autorizaţia de punere pe piaţă şi creşterea eficienţei în asistenţa medicală spitalicească, ceea ce înseamnă utilizarea eficientă a tuturor resurselor din spital umane, financiare şi materiale.

Conform proiectelor de acte normative, au fost identificate, până în prezent, 3 denumiri comune internaţionale care sunt prescrise în mod frecvent peste autorizaţia de punere pe piaţă. Este vorba despre ginko biloba care se va utiliza numai în faza predemenţială a Alzheimer, eritropetina care va fi prescrisă numai în insuficienţa renală cronică şi endorsteina care va fi prescrisă numai pentru indicaţia din autorizaţie, adică în afecţiunile pulmonare obstructive cronice.

În prezent, Agenţia Naţională a Medicamentului şi comisiile de specialitate ale Ministerului Sănătăţii verifică şi identifică şi celelalte produse care sunt prescrise în afara autorizaţiei de punere pe piaţă.

În ceea ce priveşte reducerea duratelor medii de spitalizare, se au în vedere mai multe afecţiuni.

De asemenea, Ministerul Sănătăţii are în vedere majorarea veniturilor medicilor de familie prin creşterea cu aproximativ 15% a sumelor acordate pentru fiecare persoană înscrisă pe lista acestora. Este vorba despre o creştere a valorii punctului per capita, de la 3 la 3,5 lei, acordat medicilor de familie.

Ultima ora:

ObservatorTheodor Paleologu: Un nou podcast al Casei Paleologu – „D’ale antropologiei” cu Alec Bălășescu.

PoliticKelemen Hunor: Politică trebuie să faci într-un singur moment, când te pregăteşti de alegeri

EconomieRamona Jurubiță: „Toate trendurile care erau latente s-au accelerat și sunt vizibile acum. Noi le vedem”

ExternOvidiu Nahoi: Lungul drum către „normalizare” între Serbia și Kosovo

SocialVlad Mixich: Nu mai am nicio îndoială că trăim acel punct istoric de inflexiune care este egalat ca importanță doar de evenimente ca descoperirea roții, a scrisului sau a electricității

EvenimenteAndreea Paul: Despre VIITORUL copiilor noștri

CulturaFlaviu George Predescu: Scriere creativă Verbum, la Cugir – Un veritabil schimb de idei între generații

EditorialAlexandru Lăzescu: Cum a apărut criza bancară din America și cum ne-ar putea afecta



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe