Matei Bogdan
Publicat în 16 aprilie 2025, 11:13 / 44 elite & idei

Cristian Grosu: Războiul comercial mondial – livada de vișini occidentală, fenomenele noi, bizareriile de criză

Cristian Grosu: Războiul comercial mondial – livada de vișini occidentală, fenomenele noi, bizareriile de criză

Așa cum se aștepta toată lumea, China ripostează dur la tarifele impuse de Administrația Trump și lovește Occidentul (inclusiv Germania și Japonia) restricționând exportul de ”aur al tehnologiilor”: pământurile rare. Dar măsurile nu vizează doar SUA – ele sunt menite să creeze o bază de negociere și cu Uniunea Europeană – care încă de anul trecut a pus taxe vamale suplimentare pe mașinile chinezești, iar acum caută alte soluții tarifare de-a evita ca supraproducția chinezească să inunde piața europeană.

Suntem deja în plin război economic declanșat de SUA împotriva Chinei – iar miza e deglobalizarea așa cum o știm azi și reglobalizarea după alte criterii și coordonate.
Pentru cei lucizi, modul în care a funcționat până acum globalizarea devenise dăunător viitorului iminent al Occidentului economic:

Comerțul global ajunsese, în ultimul deceniu, toxic – pentru că, pentru prima dată în istorie, ne-a apărut în fața ochilor confruntarea dintre capitalismul liberal de piață și capitalismul de stat.

Continuarea, aici.

Ultima ora:

ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului

PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei

EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București

ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate

SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!

EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!

EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump

CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe