OraNoua.ro
Publicat în 6 iunie 2012, 17:25 / 861 elite & idei

Eugen Simion: „În ariergarda avangardei. Convorbiri cu Andrei Grigor”, lansată la Bookfest

Eugen Simion: „În ariergarda avangardei. Convorbiri cu Andrei Grigor”, lansată la Bookfest
+ Carti • + Cultura • + Observator

Academicianul Eugen Simion şi-a lansat, duminică, ediţia a II-a, adăugită, a cărţii „În ariergarda avangardei. Convorbiri cu Andrei Grigor”, la standul Editurii Curtea Veche, din Salonul Internaţional de Carte Bookfest.

Apărută în colecţia „Interviuri” a editurii amintite, cartea pune în evidenţă, potrivit criticului literar Andrei Grigor, faptul că „alături de opera critică a lui Eugen Simion se află o alta, la fel de înaltă: exemplul intelectual şi moral pe care îl întruchipează”.

„O carte absolut revelatoare, care evidenţiază uriaşa vocaţie de constructor” a acad. Eugen Simion, după cum o caracteriza, la lansare, Adrian Papaghagi, „În ariergarda avangardei” reprezintă o autobiografie intelectuală, fiind, potrivit criticului literar Paul Cernat, „cartea unui mare critic, a unui mare moralist, dar şi a unui mare diarist”.

Criticul şi istoricul literar Gabriel Dimisianu a apreciat că lucrarea lansată, în cea mai mare parte o lucrare polemică, este o carte dedicată generaţiei ’60 a literaturii române, volum care se evidenţiază prin „multitudinea temelor şi a ideilor, prin spiritul ei actual, peren”.

„Silindu-mă să vorbesc despre mine am vorbit despre dumneavoastră, despe voi, scriitorii literaturii române”, a spus acad. Simion, care a mărturisit că volumul vorbeşte despre sine şi părinţii şi înaintaşii săi, despre lumea în care trăieşte, despre discursul său intim.

Ultima ora:

ObservatorGruia Stoica: Mă bucur să anunț un nou capitol pentru GRAMPET Group și pentru țara noastră

PoliticCătălin Predoiu, privind amânarea aderării la Visa Waiver: Nu este o chestiune legată de România. SUA își reevaluează programele privind migrația

EconomieGruia Stoica: Mă bucur să anunț un nou capitol pentru GRAMPET Group și pentru țara noastră

ExternMihai Covaliu: COSR – Sprijin din partea Comisiei Europene pentru organizarea FOTE Brașov 2027

SocialDaniel David va prezenta în luna mai un „diagnostic” al sistemului de educație, bazat pe datele furnizate de OCDE: „Aderarea la OCDE este un proiect de țară”

EvenimenteOvidiu Raețchi: Am avut marea bucurie de a găzdui la Ambasada României în Japonia  在日ルーマニア大使館 prezentarea pe care ambasadorul Republicii Moldova, E.S. dl. Dumitru Socolan, a sustinut-o în fața ambasadorilor statelor NATO

EditorialAlexandru Grumaz: Tratativele de pace în Ucraina au început la Jeddah! Ce înseamnă noile cerințe puse de Putin pe masa negocierilor

CulturaMireille Rădoi: Biblioteca Centrală Universitară ‘Carol I’ – simbol al aspirațiilor intelectuale ale României



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe