OraNoua.ro
Publicat în 2 martie 2016, 17:49 / 22 elite & idei

Gabriel Biriș: Avem o fraudă uriașă pe TVA, atât în România, cât și în Europa

Gabriel Biriș: Avem o fraudă uriașă pe TVA, atât în România, cât și în Europa

Atât România, cât și Europa, înregistrează o fraudă uriașă pe Taxa pe Valoarea Adăugată (TVA), iar cauzele trebuie eliminate, a declarat, joi, secretarul de stat în Ministerul Finanțelor Publice Gabriel Biriș, într-o conferință de specialitate.

„În privința fiscalizării consumului — TVA — avem o fraudă uriașă pe TVA, atât în România, cât și în Europa. De ce? Nu cumva din cauză că legislația europeană în materie de TVA a ajuns o invitație la fraudă? Nu cumva acesta e motivul? Vedem în jurul nostru un comportament care nu este unul foarte stimulativ pentru cei care creează, muncesc, înțeleg să fie cetățeni onești ai acestei țări. Nu facem nimic pentru impozitarea pe bune a sumelor care nu pot fi declarate”, a spus Biriș.

Potrivit acestuia, Guvernul trebuie să vină cu soluții pentru eliminarea cauzelor, nu numai pentru tratarea efectelor în ceea ce privește frauda.

„Avem prevederi în Codul fiscal care nu au produs efect. Nu ne întrebăm de ce oare nu produc efecte? Este foarte important să urmărim cauzele și să ne ținem cu dinții în a nu ne dilua atenția înspre a reduce efectele cu a elimina cauzele. Știm care sunt cauzele. Fiecare domeniu important în România are specialiști care pot să le arate. Depinde de politic, de Guvern, să venim cu soluții pentru a eliminarea acestor cauze, nu numai tratarea efectelor”, a explicat secretarul de stat.

Reprezentanța Comisiei Europene în România a organizat, joi, o conferință dedicată recomandărilor europene privind înființarea de autorități naționale pentru competitivitate.

Evenimentul și-a propus să dezbată inițiativa legislativă privind constituirea Consiliului Național de Competitivitate în România, urmărind să aducă laolaltă actorii instituționali care pot sprijini activitatea consiliului în vederea creșterii competitivității la nivel național.

Ultima ora:

ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului

PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei

EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București

ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate

SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!

EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!

EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump

CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe