Adriana
Publicat în 1 august 2018, 07:40 / 11 elite & idei

Iulian Fota evidențiază cea mai mare temere ce exista legată de schimbarea lui Klemm

Iulian Fota evidențiază cea mai mare temere ce exista legată de schimbarea lui Klemm
+ Observator

Iulian Fota, fost consilier prezidențial pe probleme de securitate națională al lui Traian Băsescu, director al Colegiului Național de Informații, a făcut precizări în exclusivitate pentru PSnews.ro cu privire la nominalizarea făcută de Donald Trump a unui nou ambasador, Adrian Zuckerman.

Concret, profesorul universitar Iulian Fota a declarat că era de așteptat că Hans Klemm va pleca:

„Toată lumea știa că Hans Klemm va pleca. Cred că i s-a făcut o extensie de mandat, dar trebuie verificat. Cu birocrația de la Washington lucrurile se mișcă mai greu, dar faptul că Hans Klemm este schimbat e normal”.

De asemenea, în baza informațiilor apărute în presă despre noua nominalizare, Iulian Fota a remarcat că propunerea lui Adrian Zucherman relevă „grijă față de relația bilaterală” întrucat propunerea Casei Albe „vorbeste limba gazdei”.

Fostul consilier prezidențial a transmis că exista temerea „să plece domnul ambasador Klemm și să nu avem încă pe nimeni”.

„Este un lucru bun că Adrian Zuckerman știe limba română. Este un compliment față de România. Acest fapt îți arată grijă față de relația bilaterală. Să trimiți un om care vorbește limba gazdei îți arată întotdeauna un efort, ceea ce este benefic. Cea mai proastă formulă era să plece domnul ambasador Klemm și să nu avem încă pe nimeni. Faptul că avem un nume este bine. Timing-ul este bunicel, ceea ce înseamnă că în toamnă intră în audieri și sperăm că până la sfârșitul anului să fie acasă.

Și luând în considerare că Zuckerman este născut în România, arată din partea Statelor Unite ale Americii interes și grijă pentru țara noastră.

Salut numirea noului ambasador și sper să vină cât mai repede la București”, a conchis Iulian Fota pentru PSnews.ro.

 

https://psnews.ro/iulian-fota-evidentiaza-cea-mai-mare-temere-ce-exista-legata-de-schimbarea-lui-klemm-exclusiv-223040/

Ultima ora:

ObservatorGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București

PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei

EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București

ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate

SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!

EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!

EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump

CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe