Mihai Toader-Pasti: Actiunile mici, dese și făcute de mulți, plus presiune pe autorități pentru schimbarea legislației sunt soluții
Mesaj pe Facebook:
Hai c-am apărut la rubrica de bună-purtare a domnului Cristian China Birta. ❤️
True, salvatul planetei e ceva si ironic, si arogant. Ca noi nu omorâm planeta, ci o facem mult mai nelocuibilă pentru noi.
După ce că am fost prosti și ne stricăm propria casa, apoi avem și aroganța să zicem ca o salvăm, de parcă suntem niște super eroi.
Ca nu e sexy să stingi lumina, sa iei metroul sau bicicleta, etc. Nu e instagramabil și nu produce laude, apreciere and stuff.
Mai sunt și argumentele că am mai trecut prin schimbări climatice (corect) și e ok, mai ales ca sunt spuse de oameni care se plâng de zăpada de pe strada, de frigul din casă și că n-au semnal la telefon și ca nu mai au avocado le mega.
Actiunile mici, dese și făcute de mulți, plus presiune pe autorități pentru schimbarea legislației sunt soluții. Și nu e lucru puțin și nici ușor, dar merită efortul, oricât de non-sexy e.
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


