Adriana
Publicat în 2 mai 2012, 00:47 / 361 elite & idei

Nicusor Dan si-a depus candidatura pentru functia de primar general al Capitalei

Nicusor Dan si-a depus candidatura pentru functia de primar general al Capitalei
+ Observator

Candidatul independent Nicusor Dan, presedintele Asociatiei „Salvati Bucurestiul”, si-a depus luni candidatura pentru functia de primar general al Capitalei.
El a sosit la sediul Biroului Electoral Municipal (BEM) insotit de un grup format din aproape 100 de persoane, cele mai multe dintre ele purtand cate un pachet cu o parte din cele 36.000 de semnaturi necesare pentru a candida la aceasta functie, informeaza Agerpres.
Nicusor Dan sustine ca a strans aproximativ 53.000 de semnaturi, cu ajutorul voluntarilor, si a predat BEM un CD cu semnaturile valide, alaturi de formularele cu semnaturile respective.
El a precizat ca doreste „sa investeasca in oameni, nu in betoane”.
„Trebuie sa facem in asa fel incat tinerii sa nu mai doreasca sa plece din oras, iar Bucurestiul sa devina un centru regional in IT, in industrii creative si in invatamantul superior. Vrem un oras in care sa-ti faca placere sa traiesti, sa te plimbi pe strada, autobuzul sa vina la ora la care scrie pe panou.”
Candidatul independent i-a indemnat pe cei 53.000 de sustinatori ai sai care au semnat pentru candidatura sa sa gaseasca alti trei sustinatori astfel incat pe 10 iunie „sa schimbe radical directia in care merge orasul”.
Nicusor Dan a precizat ca s-a intalnit o singura data cu candidatul PDL la Primaria generala a capitalei, Silviu Prigoana.
„Sunt un om care nu vine din sistem si sunt un om care stie ce inseamna un oras european in secolul XXI”, a mai spus Nicusor Dan.

Articol publicat pe www.hotnews.ro

Ultima ora:

ObservatorGruia Stoica: Mă bucur să anunț un nou capitol pentru GRAMPET Group și pentru țara noastră

PoliticCătălin Predoiu, privind amânarea aderării la Visa Waiver: Nu este o chestiune legată de România. SUA își reevaluează programele privind migrația

EconomieGruia Stoica: Mă bucur să anunț un nou capitol pentru GRAMPET Group și pentru țara noastră

ExternMihai Covaliu: COSR – Sprijin din partea Comisiei Europene pentru organizarea FOTE Brașov 2027

SocialDaniel David va prezenta în luna mai un „diagnostic” al sistemului de educație, bazat pe datele furnizate de OCDE: „Aderarea la OCDE este un proiect de țară”

EvenimenteOvidiu Raețchi: Am avut marea bucurie de a găzdui la Ambasada României în Japonia  在日ルーマニア大使館 prezentarea pe care ambasadorul Republicii Moldova, E.S. dl. Dumitru Socolan, a sustinut-o în fața ambasadorilor statelor NATO

EditorialAlexandru Grumaz: Tratativele de pace în Ucraina au început la Jeddah! Ce înseamnă noile cerințe puse de Putin pe masa negocierilor

CulturaMireille Rădoi: Biblioteca Centrală Universitară ‘Carol I’ – simbol al aspirațiilor intelectuale ale României



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe