Ovidiu Nahoi: Se profilează ”America First”. Ce vor face europenii?
de Ovidiu Nahoi
Care vor fi consecințele pentru Europa ale alegerii lui Donald Trump ca președinte al Statelor Unite? Întrebarea revine în presa internațională, după ce fostul șef al Casei Albe a câștigat clar alegerile primare din Iowa și se îndreaptă cu pași hotărâți către învestitura republicană.
„Dacă 2024 va aduce din nou „America First”, Europa va fi pe cont propriu”. Titlul din EU Observer reia cuvintele premierului belgian Alexander De Croo, rostite marți în Parlamentul European de la Strasbourg.
Premierul belgian a spus că alegerile UE din iunie vor constitui o provocare semnificativă pentru democrația europeană, la fel ca și și alegerile prezidențiale americane.
După cum comentează Euronews, o victorie republicană la alegerile prezidențiale din SUA din noiembrie – fie că va fi sau nu trumpiană – amenință să perturbe grav politica strâns aliniată a Occidentului cu privire la Ucraina.
SUA sunt cel mai mare donator militar și financiar al Kievului, dar sprijinul a fost blocat din cauza solicitărilor unor cohorte ale partidului republican de a reduce plățile.
Le Figaro notează că ”întoarcerea lui Donald Trump la Casa Albă îi îngrijorează pe europeni, care se tem să-l vadă pe fostul președinte american întrerupând sprijinul țării sale pentru Ucraina, într-un moment în care UE se luptă și ea să-și mențină ajutorul militar și financiar pentru Kiev.
De asemenea, europenii sunt îngrijorați de consecințele asupra negocierilor privind lupta împotriva încălzirii globale sau asupra viitorului Orientului Mijlociu. Și aceasta, din cauza apropierii lui Donald Trump de actualul premier israelian Benjamin Netanyahu, care nu este în favoarea unei soluții cu două state susținută de UE și actualul președinte american Joe Biden”, subliniază ziarul francez.
Dictator ”din prima zi”
”Europa dorește să fie protejată de Trump în cazul unui al doilea mandat. Dar asta nu este o sarcină ușoară”, avertizează CNN, care amintește de afirmațiile comisarului European Therry Breton, potrivit cărora Trump ar fi afirmat că nu va apăra Europa în cazul unui atac.
”Mai mulți oficiali și diplomați UE au remarcat pentru CNN că amintirea sa bruscă a venit într-un moment deosebit de sensibil, deoarece UE încearcă să-și construiască propriile capacități de apărare în afara alianței NATO. Nu este un secret pentru nimeni că stocurile de muniție din statele membre NATO s-au epuizat din cauza sprijinului militar occidental pentru Ucraina.
Dacă Trump a făcut sau nu aceste comentarii, este în mare măsură lipsit de importanță pentru oficialii europeni. Părerile fostului președinte cu privire la rolul cheie al Americii în securitatea europeană sunt binecunoscute. În timpul președinției sale, Trump a vorbit în mod regulat despre lipsa de finanțare a NATO, în timp ce i-a complimentat pe liderii autoritari, inclusiv pe Vladimir Putin, care sunt considerați adversari ai aceleiași alianțe militare”.
I News consideră la rândul său că o întoarcere a lui Trump contează mai mult pentru Europa decât orice alegere din acest an:
”Domnul Trump nu a ascuns planurile sale „America First” dacă își va recâștiga funcția, jurând că va fi dictator „în prima zi” și promițând că va aduce „răzbunare” celor despre care crede că l-au înșelat.
Acesta ar putea include Europa și alți aliați ai SUA cu care s-a ciocnit în mod repetat în timpul președinției sale. În schimb, el a adus laude pentru dictatori precum Vladimir Putin, Xi Jinping a și prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman”.
https://www.rfi.ro/presa-internationala-163253-profileaza-america-first-face-europeni
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


