Ovidiu Nahoi: Summitul Biden-Xi: o stabilire a pozițiilor sau începutul unui nou război rece?
de Ovidiu Nahoi
Presa internațională comentează întâlnirea de luni dintre președinții american Joe Biden și cel chinez Xi Jinping. Liderii par să fi trasat unele linii de demarcație, dar s-a făcut simțită și o atmosferă de război rece, spun comentatorii.
„Taiwan, economie, Coreea de Nord sau războiul din Ucraina… Joe Biden și Xi Jinping au vorbit luni timp de trei ore în cadrul unui dialog descris drept sincer de Casa Albă, menit să rezolve numeroasele dispute dintre cele două puteri” – iată cum rezumă Le Monde întâlnirea celor doi președinți.
„În ultimii trei ani, rivalitatea dintre Beijing și Washington s-a intensificat pe măsură ce China a crescut în putere și asertivitate, provocând supremația SUA și peisajul geopolitic de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial. De asemenea, China refuză să condamne ofensiva rusă din Ucraina, dar Casa Albă susține că a obținut asigurări că nici nu o va sprijini„
Câteva raze de speranță
National Public Radio din SUA notează că, „deși Biden și Xi s-au întâlnit de mai multe ori de-a lungul anilor, aceasta a fost prima lor întâlnire față în față de când Biden a devenit președinte.
Ambii lideri și-au exprimat speranța că întâlnirea mult așteptată va contribui la stabilizarea relațiilor, după evaporarea încrederii și disputele care s-au intensificat într-o serie de probleme, de la comerț și tehnologie până la Taiwan. Biden a spus că crede că nu trebuie să existe un nou Război Rece între SUA și China.
Potrivit unei relatări provenind de la agenția de presă de stat a Chinei, Xi a părut să fie de acord, spunând că relațiile China-SUA nu ar trebui să fie un joc cu sumă zero, în care tu pierzi și eu câștig sau tu te ridici și eu cad.
Totuși, o bună parte a întâlnirii a părut a consta într-o serie de schimburi de puncte de vedere asupra domeniilor în care cei doi nu sunt de acord„.
CNN observă că, pentru Xi, Bali a însemnat și prima sa călătorie în străinătate de la debutul pandemiei de Covid, care a determinat guvernul chinez să impună blocaje stricte și restricții draconice:
„Reapariția lui Xi pe scena lumii fizice vine, de asemenea, în urma Congresului Partidului Comunist Chinez de la Beijing, în timpul căruia și-a asigurat un al treilea mandat.
Chiar și în urmă cu o săptămână, cei mai mulți din interiorul Casei Albe se așteptau ca Biden să intre în discuții slăbit de pierderile democraților la alegerile intermediare.
Dar rezultatele mai bune decât cele așteptate l-au lăsat pe președinte să se simtă cu vântul în spate, potrivit consilierilor de top.
Izolarea Chinei din epoca pandemiei, spun oficialii americani, a îngreunat în ultimii ani citirea intențiilor Beijingului în străinătate, deoarece Xi a refuzat să călătorească în afara Chinei – dar ei cred că totul este pe cale să se schimbe„.
Consolidarea relațiilor SUA cu parteneri din Pacific
La Stampa amintește că, înainte de summit, „aliații din Pacific au subliniat necesitatea unei prezențe americane stabile și puternice în regiune – în special premierul japonez Fumio Kishida și președintele Coreei de Sud Yoon Suk-yeol.
Biden și-a reafirmat pozițiile și a consolidat parteneriatul pe două aspecte fundamentale: poziția față de amenințarea nucleară din Coreea de Nord și consolidarea cooperării în materie de securitate și apărare.
Destinatarul mesajului se află la Beijing. Mesajul a fost că Washington construiește o rețea de alianțe și relații în Pacific”. (Sursa: Eurotopics)
În timp ce ziarul elvețian Le Temps comentează că „Joe Biden și Xi Jinping vor concura pentru sprijinul unui mai mare număr de țări. China a câștigat un avantaj datorită dinamismului său economic din ultimii ani, în timp ce președinția lui Trump și izolaționismul său au slăbit poziția SUA.
Dar concepția Beijingului despre o Chină în ascensiune, care depășește o Americă slăbită îi îngrijorează pe mulți vecini. Retragerea Washingtonului din Afganistan i-a permis și lui Joe Biden să revină în domeniul alianțelor din Asia de Est.
Bali poate să nu fie Yalta, dar întâlnirea de luni face parte dintr-o luptă pentru influență care se întoarce la Războiul Rece.” (Sursa: Eurotopics)
https://www.rfi.ro/presa-internationala-150515-summit-biden-xi-stabilire-pozitii-inceput-razboi
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


