Radu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar: România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei.
În același timp trebuie să ne facem și noi cât mai bine temele. Am văzut prea multe lucruri spuse cu prea mare ușurință în spațiul public. Este important ca societatea noastră să realizeze cât de tare s-a schimbat lumea în ultimii ani și cât de periculoasă a devenit. România trebuie să aibă o armată profesionistă și solidă și o industrie de apărare care să o deservească. Nu este nimic rău în asta. Dimpotrivă, lâncezela europeană din ultimii 30 de ani a pus Uniunea într-o situație dificilă în care nu ar fi trebui să ajungem niciodată. Dacă ne uităm în istorie există o legătură puternică între prosperitate și putere militară.
O capacitatea militară sporită îi crește țării noastre libertatea de acțiune. Libertatea trebuie din păcate apărată. Ne face și un aliat mai valoros cu o voce mai puternică în UE și NATO, nu asta tot spunem că ne dorim? Să stăm la masa oamenilor mari? Păi la masa aceea trebuie să și plătești consumația, nu doar să bei apa. Datul din gură e mai puțin productiv offline.
O industrie serioasă de apărare are și multiple beneficii economice. Tot aud critici că România accesează programul SAFE și ia împrumuturi ca să își întărească apărarea când deficitul nostru este foarte mare. Sau că nu ar trebui să mai sprijinim Ucraina (deși o facem cu 0.2% din PIB). Este adevărat că ne-am îndatorat aiurea când vedeam ce se întâmplă în jurul nostru. Trebuie să și reducem deficitul și să alocăm mai mult la apărare în același timp. Nu avem de ales. Vrea cineva să afle cât trebuie să alocăm apărării dacă ajungem să avem graniță cu Federația Rusă? Consolidarea fiscală de acum (pe care unii oricum o vor cu frâna trasă) o să ni se pară pistol cu apă. Și tocmai din aceste motive trebuie să avem o economie cât mai competitivă, ca să ni le permite pe toate.
Este o veste excelentă că Rheimetall a decis să facă o investiție mare în România și vom mai vedea astfel de vești. Este foarte bine că ne vom reforma propria industrie de apărare și că vom cheltui pe înzestrarea trupelor noastre. Cu ce vreți să ne apere în caz de ceva? Cu armament din anii 70’?
Sperăm cu toții, din tot sufletul, că nu vom avea nevoie niciodată să folosim aceste instrumente ca să ne apărăm. Că vom putea să continuăm să trăim în pace și să ne vedem liniștiți de problemele noastre. În cazul unei agresiuni aliații noștri vor veni să ne apere însă trebuie să găsească aici o națiune dispusă și capabilă să facă la fel.
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


