Matei Bogdan
Publicat în 2 martie 2022, 12:16 / 25 elite & idei

Theodor Paleologu: La Vladimir Putin, patologia puterii s-a instalat progresiv, are un discurs delirant

Theodor Paleologu: La Vladimir Putin, patologia puterii s-a instalat progresiv, are un discurs delirant

Rusia nu-i o țară de proști, care să asculte bâiguielile unui tip care crede că se luptă cu nazismul în Ucraina și devastează un popor prieten, declară la RFI Theodor Paleologu, fost ambasador și fost ministru al Culturii, care mizează pe protestele de stradă din Rusia împotriva invaziei din Ucraina.

Cum poate fi oprit Vladimir Putin, după ce a lansat invazia din Ucraina? Theodor Paleologu spune că ”deocamdată, pare că este precum Cezar care a trecut Rubiconul, nu pare a dori să se oprească în vreun fel. Sancțiunile nu-și pot face efectul decât în timp, în mod evident. Pe de altă parte, am văzut ieri că au fost manifestații în Rusia, sigur, nu foarte mari, însă au fost sute, poate chiar mai mult, o mie și ceva de arestări. Mi se pare foarte important și cred că nu trebuie să neglijăm acest aspect”.

Fostul ambasador vorbește despre ”caracterul delirant al discursului președintelui Putin”: ”Vorbea de denazificarea Ucrainei. Este o formulă absolut halucinantă. Te întrebi dacă omul ăsta mai are contact cu realitatea. Denazifici o țară al cărei președinte este de origine evreiască. Denazifici o țară în care extrema dreaptă a avut 2,15% la ultimele alegeri parlamentare. Asta mi se pare de altfel foarte îngrijorător, discursul delirant al președintelui Putin. Chiar dacă nu sunt multe manifestații masive în Rusia, pe undeva pe asta mizez. Rusia nu-i o țară de proști, care să asculte bâiguielile unui tip care crede că se luptă cu nazismul în Ucraina și devastează un popor prieten”.

Întrebat cui se adresează Vladimir Putin cu acest delir sovietoid, Theodor Paleologu a răspuns: ”E mai rău decât sovietoid. Sigur că are o componentă sovietoidă și e limpede. Putin e un om care a crescut în vremea lui Hrușciov și mai cu seamă l-a formatat într-un fel patriotismul sovietic din vremea lui Brejnev. Sigur că sunt oameni care ascultă lucruri de genul ăsta în Rusia, are susținătorii lui, mizează probabil și pe antifascism, pentru că mai e o altă problemă: antifascismul în zilele noastre, din păcate, a devenit o vorbă goală. Dacă Putin e antifascist și declanșează un război în numele antifascismului, ce mai înseamnă antifascismul? Formulele sunt folosite complet anapoda în zilele noastre (…). Evident că Putin are susținătorii lui. Și în România sunt suficienți idioți care spun că Putin e un tip extraordinar, că e o mână de fier, din ăștia care ca în Caragiale spun: ne trebuie o tiranie ca-n Rusia. Sunt oameni care-l admiră pe Putin, pentru că întotdeauna, tiranii vor avea admiratori”.

Fostul ministru spune că ”la Vladimir Putin, patologia puterii s-a instalat progresiv. El a putut să dea impresia multă vreme și nu doar impresia, că era perceput ca un fost KGB-ist rațional. Or acum numai rațional nu e. Ții un discurs despre denazificarea Ucrainei și crezi că o să te ia cineva în serios? Putin de acum nu mai e la fel cu Putin din 2000 sau chiar din 2008. Încă mai era rațional, mă rog, relativ rațional, în 2008. Lucrurile au mers din rău în mai rău. E vorba de o patologie a puterii și nu e primul personaj din istorie care a avut o evoluție de genul ăsta. Nero a fost foarte bun, timp de câțiva ani (…). Într-adevăr, bilanțul intern al lui Putin în primii nouă-zece ani a fost unul remarcabil. Sigur că a avut noroc cu prețurile la gaze și petrol, fără îndoială, însă la el, patologia puterii s-a dezvoltat, a luat amploare și asistăm acum la acest delir, într-un moment în care e greu să mai facă Occidentul ceva decisiv”.

https://www.rfi.ro/politica-142847-theodor-paleologu-vladimir-putin-patologie-rusia-ucraina?fbclid=IwAR0CsPrnb0cQAWy7m5THYUTvmqvao0NVJT2u9InukEUkMoJxsDq2BFjQldE

Ultima ora:

ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului

PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei

EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București

ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate

SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!

EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!

EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump

CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe