Adriana
Publicat în 10 aprilie 2012, 21:42 / 649 elite & idei

Toader Paleologu: Eminescu ar fi fost disperat de Romania actuala

Toader Paleologu:  Eminescu ar fi fost disperat de Romania actuala

Destinul lui Theodor Paleologu, „omul cu nume de strada”, l-a pus de mic fata in fata cu intelectualii de marca ai Romaniei, de la Steinhardt, la Noica. Fost ministru si ambasador, Theodor Paleologu are o viziune de ansamblu asupra renasterii Bucurestilor. „Motivul pentru care am intrat in politica este legat de patrimoniul bucurestean”, spune Theodor Paleologu, in interviul acordat Business24. Iesirea din comunism s-a facut, in Romania, la stanga nu la dreapta, precum in Polonia, Cehia sau Ungaria. Care sunt urmarile acestei evolutii si cum s-au impregnat in mentalul colectiv perioada si comportamentul liderilor de dupa Revolutie? Cred ca a fost catastrofal acest lucru, ca nu am facut ce trebuia imediat dupa caderea comunismului.
In multe locuri, in Europa de Est, iesirea din comunism n-a fost atat de usoara. Sunt si unele exemple de succes in ceea ce priveste iesirea din comunism, dar Romania sigur nu este in aceasta categorie. Am pierdut foarte mult timp, fara indoiala.
Nu vreau sa reiau vechile dispute din anii ’90, cand Ion Iliescu si Vacaroiu erau detestati, insa dincolo de calitatile lor personale incontestabile, acea perioada, dupa mine, a fost compusa din ani pierduti in care ne-am intors inapoi fata de ce obtinusem.
De aceea, si alternanta de dreapta a fost cam nereusita. Am pierdut foarte mult timp, foarte multe ocazii. Fara indoiala, marea problema era ca in Romania nu se constituise un nucleu suficient de consistent de oameni cu viziune coerenta de dreapta, care sa puna in practica masurile de care erau nevoie.
Ma gandesc la Cehia, in care tandemul Vaclav Havel – Vaclav Klaus a fost extraordinar. Ei nu se intelegeau mereu foarte bine, insa cred ca viziunea economica a lui Klaus a fost cea corecta. Mai in gluma, mai in serios, ati spus la un moment dat ca Eminescu ar fi emigrat, daca ar fi trait astazi. De ce considerati asta? Sa fim onesti cu noi insine. Nimic din Romania actuala nu i-ar fi placut lui Eminescu, totul este in cotradictie cu valorile lui, idealurile lui, convingerile lui.
El nu era un democrat, considera ca democratia este nociva pentru un popor. Viziunea lui despre societate era eminamente ierarhica. O scrie in nenumarate randuri in articolele lui de presa. Era un adept al votului cenzitar, al marii proprietati. Ce s-a intamplat cu marea proprietate, incepand cu reforma lui Bratianu de dupa Primul Razboi Mondial si terminand cu retrocedarile de dupa 89, nu i-ar fi placut deloc.
Nu in ultimul rand, era profund monarhist, un critic al republicanismului si nu i-ar fi placut republica romana facuta cadou de Stalin in ’47 si mai cu seama toata ciulamaua asta politica de acum. Nu stiu daca ar fi emigrat neaparat, poate ca s-ar fi retras intr-un locsor la tara, sa-si scrie poezii, disperat de ce vede. Sunt convins ca Eminescu ar fi fost disperat sa vada Romania, asa cum este acum.

Articol publicat pe www.ziare.com

Ultima ora:

ObservatorDaniel David: Agresivitatea în public trebuie refuzată pur și simplu din jurul tău, chiar dacă „lovește în ceva care și pe tine te deranjează”, fiindcă „se va întoarce și împotriva ta”. Nu trebuie susținută în poziții de putere fiindcă este periculoasă

PoliticMarco Badea: Profilul celor mai importanți candidați înscriși în cursa pentru Palatul Cotroceni

EconomieTănase Stamule: România vrea nu vrea va trece în următorii ani printr-o schimbare profundă

ExternTiberiu Andrioaiei: Echilibrul regional în Balcani presupune și efortul armonizării legislațiilor sectoriale

SocialDaniel David: Agresivitatea în public trebuie refuzată pur și simplu din jurul tău, chiar dacă „lovește în ceva care și pe tine te deranjează”, fiindcă „se va întoarce și împotriva ta”. Nu trebuie susținută în poziții de putere fiindcă este periculoasă

EvenimenteAndreea Negru: Armata și antreprenoriatul fac echipă pe frontul leadership

EditorialAlexandru Grumaz: Războiul stelelor! (1)

CulturaAndrei Borțun – Alina Vîlcu – Omid Ghannadi – Design Stories – ROMANIAN DESIGN WEEK – S03-E03



Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe