Victor Negrescu: Votul din PE privind Schengen poate reprezenta o bună ocazie să solicităm un vot în Consiliul JAI
Fostul ministru delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, că votul din Parlamentul European cu privire la aderarea României la Schengen poate reprezenta „o bună ocazie” de a se solicita un vot în Consiliul de Justiţie şi Afaceri Interne.
„Votul din Parlamentul European cu privire la aderarea României şi Bulgariei la Schengen poate reprezenta o bună ocazie să solicităm un vot în Consiliul de Justiţie şi Afaceri Interne. În calitate de ministru am acordat o importanţă deosebită procesului de aderare la Schengen şi am solicitat ca structura interministerială responsabilă de aderare să aprobe o strategie în acest sens redactată împreună cu specialiştii MAE. De altfel, a fost pentru prima oară în ultimii ani când a fost convocată”, a declarat Negrescu.
El a precizat că votul reconfirmă faptul că România are prieteni în UE, iar acum e momentul ca România să aibă o strategie reală.
„Ţara noastră a solicitat de peste 20 de ori un vot în JAI. Poate este timpul să avem o strategie reală în domeniu şi să nu mai fim atât de ezitanţi. Votul pozitiv din Parlamentul European reconfirmă faptul că România are prieteni în Uniunea Europeană şi că discursul anti-european nu îşi are locul la noi ţară. Demersul legislativului european nu este însă ceva nou. În 2016, ca urmare a petiţiei iniţiate de PES activists România, semnată de 40.000 de români şi depusă la Parlamentul European, am primit un răspuns similar”, a mai spus fostul ministru.
Rezoluţia a fost aprobată cu 514 de voturi pentru, 107 împotrivă şi 38 de abţineri.
Rezoluţia se bazează pe un raport realizat de europarlamentarul bulgar Serghei Stanişev (Grupul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor – S&D), în care el aduce critici Consiliului UE pentru că nu a permis aderarea României şi Bulgariei la Schengen.
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


