Vlad Filat: Republica Moldova a realizat performanțe la capitolul transportul aerian
Republica Moldova a realizat performanțe la capitolul liberalizarea transportului aerian, iar în urma aderării la Spaţiul Aerian Comun al UE, putem vedea deja cifre concrete și pozitive, la baza cărora este concurența”. Declarația aparține prim-ministrului Vlad Filat și a fost lansată în cadrul ședinței Guvernului din această săptămână.
Potrivit premierului, ca urmare a implementării zborurilor low cost către Italia, s-a înregistrat o creştere considerabilă a fluxului de pasageri. În lunile iunie şi iulie ale anului curent, creşterile au fost de 30% şi, respectiv, 60%, comparativ cu aceleaşi luni ale anului trecut.
„Aceasta înseamnă că mai mulți conaționali de ai noștri vin acasă să-și vadă familiile, de fapt, ceea ce și ne-am propus”, a menționat sursa.
De asemenea, Filat a spus că au scăzut și prețurile la biletele avia cu cca 30%.
UNIMEDIA menționează că Acordul privind crearea spațiul aerian comun între Republica Moldova și Uniunea Europeană a fost semnat pe 26 iunie, la Bruxelles.
La 11 iulie curent, Air Moldova a anunțat că a încheiat cu succes negocierile cu compania Blue Air şi au fost puse în vânzare primele bilete la prețuri reduse.
Ultima ora:
ObservatorGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


