Csibi Magor: Nu trebuie să dai totul la muncă. Viața este mai mult de atât.
Concediile și vacanțele n-ar trebui să fie niște momente de respiro la care ajungem cu ultimele noastre forțe, ca apoi să zacem și să încercăm să scăpăm de epuizare.
Vacanța este momentul în care lași loc creierului să se descarce și îți dai și ție șansa de a face alte lucruri interesante, pe care nu le apuci să le faci în mod normal.
Ca să putem face asta însă, avem nevoie de energie.
Obișnuiam să încep toate vacanțele cu o răceală sau gripă, pentru că primele zile reprezentau acel moment de relaxare a corpului meu în care în lipsă de adrenalină își permitea să se relaxeze, să se repare puțin.
Acum înțeleg că epuizarea nu este un motiv de mândrie și nu semnalizează că dau destul, că dau tot. Înseamnă doar că mă gestionez prost și fac pași rapizi către ineficiență totală.
Nu trebuie să dai totul la muncă. Viața este mai mult de atât.
Ai grijă la ritmul tău să te asiguri că ai energie pentru tine, pentru hobbyuri, pentru prieteni și și pentru vacanțe. Ca să putem pleca entuziaști și să revenim motivați și energizați.
Eficiența înseamnă că fiecare element din viațăpoate fi prezent ca noi să ne putem bucura de o viață completă.
hashtag#evolutionjourney hashtag#cultura hashtag#echilibru
Ultima ora:
ObservatorIlie Pușcaș: Tehnologia blockchain devine un pilon strategic pentru economia viitorului
PoliticRadu Burnete: Mark Rutte a transmis astăzi un mesaj foarte clar – România are aliați pe care se poate baza. Dacă România este atacată, 31 de state vor sări în apărarea ei
EconomieGruia Stoica: Electroputere VFU Pașcani, parte a GRAMPET Group, câștigă pentru a treia oară în fața STB, în procedura de atribuire a contractului de tramvaie pentru București
ExternCristian Andrei: Câteva facts despre alegerile de ieri din US, care ne arată lucrurile un pic mai nuanțate
SocialStefan Radu Oprea: Profesor pentru o oră!
EvenimenteCristian Sporis:🚀 MoonshotX Edition II Bootcamp – Romania’s first private economic diplomacy platform!
EditorialMarco Badea: New York-ul și-a ales primarul care promite să-l salveze. Zohran Mamdani intră în război cu Trump
CulturaLigia Deca: În domeniul cultural, România continuă să-și protejeze și să-și promoveze patrimoniul, inclusiv siturile de patrimoniu UNESCO
Club Romania | Elite si idei / www.oranoua.ro - Open Source Internet Database part of a non-governmental project / Contact: office[at]oranoua[.]ro | Operated by CRSC Europe


